Aktualności

 

Nowości Kolekcji

Sztuki Zagłębia Miedziowego

 

 Wernisaż: 8.12.2017 r. – godz. 18.30

Wystawa czynna od 6.12. do 31.12.2017

   Miejsce:  Galeria Ring, Rynek 12

 

Wystawa prezentuje prace zakupione do Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego w 2017 r. w ramach dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jet to zestaw przekrojowy, zawierający dzieła artystów reprezentujących różne pokolenia, zarówno tych, którzy współtworzyli środowisko artystyczne Zagłębia Miedziowego od lat powojennych, a ich nazwiska i dorobek wpisały się w artystyczny krajobraz regionu, jak i twórców młodych, którzy dopiero się weń wpisują. Autorami prac są twórcy osiadli w Legnicy i innych ośrodkach Zagłębia (Jawor, Głogów, Lubin, Złotoryja, Chojnów, Polkowice). Zakupione prace uzupełniają one i rozbudowują regionalną kolekcję Galerii Sztuki tak, by adekwatnie odzwierciedlała specyfikę i dorobek miejscowego środowiska artystycznego. Prace znajdujące się w kolekcji pokazują wszystkie rodzaje twórczości uprawianej przez artystów Zagłębia oraz eksponujące wyjątkowe osobowości twórcze. Zbiór prac jest bardzo różnorodny z wyraźną jednak dominacją malarstwa, co wynika ze specjalizacji artystycznych mieszkających tutaj twórców. Prócz niego reprezentowane są wszystkie „klasyczne” media sztuki: rysunek, grafika, szkło, tkanina, fotografia.

 

Prace artystów:

Dagmara Angier-Sroka, Konrad Banaszkiewicz, Halina Engel-Samorek, Hanna Gąsiorowska, Łukasz Gierlak, Marta Grzesik, Krzysztof Juretko, Adam Kopiec, Małgorzata Korenkiewicz, Małgorzata Maćkowiak, Katarzyna Makowska, Lidia Markiewicz-Niewadzi, Czesław Pietraszko, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis, Kacper Piskorowski, Jelena Połujanowa, Agnieszka Sobecka.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

Zakup prac zrealizowany przy wsparciu finansowym

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Plakat Kolekcja

 

        ⃝                 ⃝                  ⃝   

 

 

Monika Rubaniuk  i Jerzy Zajączkowski

Melanż / Melange

 

Finisaż: 5.01.2018 r. – godz. 18.45

Wystawa czynna do 7.01.2018

  Miejsce:  Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

 

 

Wystawa prezentuje prace małżeństwa artystów Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego, absolwentów PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Monika Rubaniuk jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby, natomiast Jerzy Zajączkowski, ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej ASP oraz Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Monachium w pracowni wybitnego artysty Seana Scully’ego. Tytułowy MELANŻ to melanż osobowości, zainteresowań i talentów tej pary artystów. Rubaniuk i Zajaczkowski żyją ze sobą w symbiozie przez 16 lat. Wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe, wychowują dwie córki, spędzają wakacje. Wspólnie i oddzielnie pracują. Jurek pomaga Monice w prowadzeniu warsztatu szklarskiego – to on dźwiga ważące niekiedy kilkadziesiąt kg formy ze szkła. Monika jest pierwszym odbiorcą i krytykiem obrazów i obiektów namalowanych przez Jurka. Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski są zapraszani do udziału w wystawach i projektach artystycznych w kraju i zagranicą: Monika prezentuje obiekty ze szkła, Jurek – malarstwo. Wystawa „Melanż/Melange” jest ich pierwszym wspólnym działaniem.

 

Zdjęcia prac Moniki Rubaniuk:

 

Zdjęcia prac Jerzego Zajączkowskiego:

Plakat