Aktualności

Legnicki Festiwal SREBRO 2018

 

Kulminacja Festiwalu

 

Kulminacja 39. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO już za nami. 18 i 19 maja odbyły się wernisaże wszystkich 25 wystaw zorganizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące jak intronizacja Złotego Palucha – patrona Festiwalu, koncert czy seminarium popularno-naukowe. Kolejny raz Legnica przez dwa dni była prawdziwą mekką artystów-złotników oraz znawców i miłośników biżuterii z całego kraju i wielu zakątków świata. Pogoda oraz twórcy i fani biżuterii i samego Festiwalu nie zawiedli i śmiało można powiedzieć, iż od Dworca Kolejowego po Akademię Rycerską Legnica faktycznie oddychała SREBREM. Ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród w 27. MKSZ Iluzja tradycyjnie miało miejsce w Holu Starego Ratusza. Rezultaty Konkursu na plakat były znane już wcześniej, jako że zwycięski plakat tradycyjnie promuje Konkurs Sztuki Złotniczej. W tym roku autorem zwycięskiego plakatu jest Michał Gierałtowski. W konkursie fotograficznym I Nagrodę zdobyła Monika Kozłowska, II – Bogusz Jan Szulc, III – Rafał Donica. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Flis, Elwira Kruszelnicka, Małgorzata Madej, Katarzyna Tsynkel . 

Międzynarodowe jury 27. Konkursu Sztuki Złotniczej przyznało zaś następujące nagrody: 

I Nagroda (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) –  Kyung Jin Kim (Korea Południowa);

II Nagroda (Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego) – Akiko Kurihara (Japonia / Włochy);

III Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – Sanghee Park (Korea Południowa);

IV Nagroda (Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy) – Marion Delarue (Francja);

Nagroda Specjalna (Srebrna ostroga) – Mari Syren (Finlandia).

Oprócz powyższych nagród pozostających w kompetencji jury, następujący artyści zostali laureatami nagród i wyróżnień przyznawanych przez instytucje i organizacje kultury i sztuki:

Satoshi Nakamura (Japonia) – Nagroda Targów Inhorgenta Munich;

Eszter Sara Kocksor (Węgry) – Nagroda firmy Polska Biżuteria;

Akiko Kurihara (Japonia / Włochy) – Nagroda Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej;

Georg W. Dobler (Niemcy) i Timothy Information Limited (Wielka Brytania)– Wyróżnienia Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy;

Silvia Walz (Hiszpania / Niemcy) – Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych;

Felicity Peters (Australia) – Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Ponadto Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski został podwójnie uhonorowany. Otrzymał statuetkę od Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych za organizację i finansowe wspieranie Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz Złoty Ring od Galerii Sztuki w Legnicy za wieloletnie i niezawodne wspieranie LFS, solidarność i zaufanie wobec dyrekcji i zespołu Galerii oraz wiarę w jakość artystyczną projektów Galerii.

Uroczystości kulminacyjne już za nami, ale 25 wystaw legnickiego SREBRA można oglądać jeszcze do 10 czerwca. Wszystkich, których te wydarzenia ominęły zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszej stronie oraz oczywiście do osobistego odwiedzenia srebrnych wystaw. 

 

Fotorelacja z wernisażu 27. MKSZ ILUZJA

 

Fotorelacja z Legnickiego Festiwalu SREBRO 2018

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz jego oficjalną kulminację połączoną z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród w 27. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej ILUZJA, która odbędzie się w dniach 18 – 19 maja 2018 r.

Zaproszenie wraz ze szczegółowym programem do pobrania tutaj.

 

The Gallery of Art in Legnica is pleased to invite you to all the events of Legnica Jewellery Festival SILVER and its official culmination combined with the announcement of results and awards in the 27th Legnica International Jewellery Competition ILLUSION. The culmination takes place on 18th – 19th of May.

Program of the culmination – download here.

 

   ⃝                 ⃝                  ⃝

 

 

27. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „ILUZJA”

  wernisaż: 19.05.2018 r. – godz. 19.30 ( Hol Starego Ratusza, Rynek 39)

  Miejsce:  Galeria Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny 1

 

O KONKURSIE:

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: ILUZJA Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JURY KONKURSU:

David Bielander – niemiecki artysta, absolwent Akademie der Bildenen Kunste w Monachium, obecnie pełni funkcję zewnętrzego konsultanta działu wyrobów jubilerskich dla Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie;

Norman Cherry – brytyjski artysta-złotnik, absolwent Glasgow School of Art; wicekanclerz Uniwersytetu Lincoln (Wielka Brytania). Do 2008 r. był dziekanem na Wydziale Sztuki, Architektury i Designu w Birmingham School of Jewellery;

Sławomir Fijałkowski – Profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego, absolwent ASP w Łodzi i  Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall (Austria);

Sara Gackowska – polska projektantka, absolwentka ASP w Gdańsku, Uniwersytetu Nauk Stosowanych Saimaa w Finlandii oraz Instytutu Projektowania Uniwersytetu Technologicznego w Koszalinie. Laureatka nagród, m.in. Mari Funaki Award 2014, Grand Prix w konkursie Amberif Design Award 2012, finalistka LOEWE CRAFT PRIZE.

Nanna Melland – norweska artystka-złotniczka, absolwentka Elvebakken videregående skole oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

 

Zdjęcia prac uczestników:

 

Spośród 395 prac nadesłanych przez 195 artystów z 34 krajów, do wystawy zakwalifikowano prace 39 artystów, głównie z Europy, ale także z Izraela, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu.

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie cyklicznie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską), Granice Sztuki Globalnej (cykl sesji naukowych poświęconych sztuce najnowszej, złotnictwu i designowi) oraz happeningi i koncerty.

 

Plakat-Iluzja-pomniejszony

 

 

    ⃝                 ⃝                  ⃝

 

Legniczanin Krzysztof Kułacz Karpiński

laureatem Grand Prix du Salon L’Art au Coeur de l’Europe 2018

W dniach 5-6 maja 2018 w Illzach-Mulhouse (Miluza) we Francji odbył się Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Sztuki L’Art au Coeur de I’Europe (Sztuka w Sercu Europy), zorganizowany przez Le Mouvement Européen France Haute Alsace,  w dziedzinie malarstwa, akwareli, rzeźby, ceramiki, rysunku oraz innych technik plastycznych. Konkurs alzacki posiada rangę ponadregionalną i cieszy się dużym zainteresowaniem w świecie sztuki. W konkursie wzięło udział ponad 90 artystów z różnych krajów Europy. Nagrody regulaminowe przyznawane są w poszczególnych kategoriach plastycznych a także dla najlepszego artysty. Krzysztof Kułacz Karpiński otrzymał najwyższą i najbardziej prestiżową nagrodę Grand Prix du Salon L’Art au Coeur de I’Europe 2018. 7- osobowe Jury doceniło indywidualny styl legnickiego artysty w prezentowanych na wystawie rysunkach z cyklu KARPIGRAFIA.  Laureat podczas następnej edycji „Sztuka w Sercu Europy” w 2019 r. jako gość specjalny będzie reprezentował Polskę przygotowując swoją indywidualną wystawę oraz wejdzie w skład jury kolejnego konkursu.   

Gratulujemy!

Więcej informacji o artyście i konkursie znajdziecie tutaj:

 

    ⃝                 ⃝                  ⃝