28. MKSZ SREBRO

28. MIĘDZYNARODOWY

KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ

„SREBRO”

W sobotę, 18 maja, podczas uroczystego wernisażu poznaliśmy nagrodzonych i laureatów 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO. 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod nw. linkami:

Galeria I – zobacz

Galeria II – zobacz

Galeria III – zobacz

Galeria IV – zobacz

 

 

 

NAGRODY PRZYZNANE PRZEZ JURY

GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

+ 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. 

Paweł Kaczyński – Polska

1-nagroda-Pawel-Kaczynski-Polska

„Srebrna poduszka”, bransoleta, srebro, gęsie pierze, srebro spawane

„Wizualnie ciężka forma. Na pierwszy rzut oka nie wygląda spektakularnie. Ale biorąc ją do ręki zostajesz zaskoczony, bo przedmiot jest niezwykle lekki. Doskonałość rzemiosła i kontrola nad materiałem to bardzo ważny aspekt tej pracy. Praca w kształcie sześcianu została wykonana z bardzo cienkiego srebrnego arkusza i wypełniona piórami, co zapewnia zarówno lekkość fizyczną, jak i pewną stabilność. Tak więc praca skupia się nie tylko na aspektach formalnych, ale także budzi ciekawość i chęć doświadczenia dotykowego”.

 

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

+ 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. 

 Kateřina Řezáčová – Czechy

2-nagroda-Katerina-Rezacova-Czechy_resize

„Moje własne srebro”, naszyjnik, siwy włos, srebro

„Poetyckie, skromne podejście do życia i procesu starzenia się? Krytyczne przesłanie na temat komercyjnej biżuterii? Jest to praca najbardziej otwarta na indywidualne interpretacje” (Praca to delikatny srebrny wisior z inicjałami autorki zawieszony na siwym/srebrnym włosie pochodzącym jej z głowy).

 

 Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy

+ 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.

Singrida Jurkšaitytė – Litwa

3-nagroda-Singrida-Jurksaityte-Litwa

“Relacje na żywo”, kolekcja gwizdków, srebro

“Przedmioty z zaskakującą funkcją, która zaciekawia odbiorcę. Trudno określić ich wagę, dają intensywne wrażenia dotykowe. Po prostu trzeba je poczuć. Dopiero trzymając je w dłoni lub używając można zrozumieć ich nietypowe właściwości. Jest to coś, co można zabrać ze sobą, użyć jako talizmanu lub po prostu gwizdnąć z zachwytu.”

 

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy

wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN

Felicia Mülbaier – Niemcy

4-nagroda-Felicia-Mulbaier-Niemcy_resize

„Zrzut ekranu. Płótno nr 6”,brosza, miedź, srebro, złoto
„Zrzut ekranu. Płótno nr 13”, brosza, miedź, srebro, złoto

„Konstrukcja z płótnem. Technika formowania galwanicznego służy do stabilizacji struktury, co wygląda dość zaskakująco. Srebro zapewnia interesującą powierzchnię, która nadal wygląda jak tkanina. Można tu zaobserwować innowacyjny rozwój technologiczny.”

 

 Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość,

nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej  –  „Srebrna Ostroga” 

+ 1 kg srebra ufundowany przez Galerię Sztuki KGHM Polska Miedź S.A.

Darijus Gerlikas – Litwa/Lithuania5-nagroda-Darijus-Gerlikas-Litwa_resize

“Srebro artysty”, srebro, plastikowe śmieci

„To jasny przekaz na temat srebrnych odpadów ze stołu złotniczego, których się nie wyrzuca, ponieważ reprezentują pewną wartość materialną. Pierścień magnetyczny, który jest zwykle postrzegany jako cenna biżuteria, służy tutaj do wydobywania metalowych elementów. Mamy tu do czynienia z odwróceniem wartości: cenny na pierwszy rzut oka przedmiot jest tylko narzędziem”

 

NAGRODY POZA KOMPETENCJĄ JURY 

Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka

Dot Melanin – Izrael 

Dot-Melanin-nagroda-STFZ

pierścień, srebro, onyks, kryształ kwarcu
 brosza, agat, kryształ kwarcu

 

Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy

+ 0,25 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. 

 Anna i Witold Chudzikowie (Tryb) – Polska

Anna-Witold-Chudzik_resize

„W punkt”, instalacja, srebro, papier, plastik

 

Nagroda Polskiej Biżuterii

stoisko na Targach JUBINALE 2019 i reklama w katalogu Polskiej Biżuterii     

Kacper Schiffers – Polska/Poland

Jubinale-PB-Kacper-Schiffers-Polska“Ciemna strona mocy”, srebro, złoto 

 

Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2020

Elena Gorbunova – Rosja/Russia

INHORGENTA-Elena-Gorbunova-Rosja

„Ocean odparowuje”, wisior, plastik, nieużywane srebro

z 2-giej nagrody w 26. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Tożsamość

 

 

Galeria Sztuki w Legnicy serdecznie zaprasza na kulminację Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbędzie się 17 – 18 maja w Legnicy.

Majowy weekend to 15 wystaw z biżuterią i o biżuterii, sesja popularno-naukowa, dyskusje i wydarzenia towarzyszące. Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bowiem impreza obchodzi swoje 40-lecie – bądźcie więc i świętujcie z nami podczas wszystkich srebrnych wydarzeń. Wstęp wolny.

Zaproszenie do pobrania tutaj

Do zobaczenia w maju!

 

 

Jury 

W dniach 10 – 11 kwietnia  w Galerii Sztuki odbyły się obrady jury 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO.

Jury w składzie przewodniczący  Herman Hermsen (Holandia), Andrzej Szadkowski (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Ann-Catrin Hartel (Niemcy), Carolin Denter (Niemcy) oraz Tabea Reulecke (Niemcy) oceniło 383 prace 190 artystów z 33 krajów (głównie z Europy, ale także z Azji, Ameryki Południowej i Afryki). Do wystawy głównej zakwalifikowanych zostało 47 twórców. Nazwiska laureatów Konkursu poznamy 18 maja podczas ceremonii wręczenia nagród w Legnicy.

Przedstawiamy listę zakwalifikowanych do 28 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Srebro. Przypominamy, że laureatów i wyróżnionych poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród 18 maja w Legnicy.

Lista zakwalifikowanych (kolejność alfabetyczna):

Joanna Ewa Apanowicz (Polska), Jordi Aparicio (Hiszpania), Miriam Arentz (Niemcy), Swetlana Bauer (Niemcy), Ursula Biskup (Niemcy), Andrzej Boss (Polska), Anna i Witold Chudzik (Polska), Teresa Dantas (Portugalia), Georg Dobler (Niemcy), Elkin Fernando Muñoz Duque (Kolumbia), Alvaro-Luca Ellwart (Niemcy),  Darijus Gerlikas (Litwa), Esther Gleuwitz (Niemcy), Monika Glöss (Niemcy), Elena Gorbunova (Rosja), Pia Groh (Austria), Maja Houtman (Holandia), Yufang Hu (Tajwan), Jon Gook Jun (Korea Południowa), Singrida Jurkšaitytė (Litwa), Paweł Kaczyński (Polska), Maria Konschake (Niemcy), Lena Lindahl (Szwecja), Janjaap Luijt (Holandia), Peter Machata  (Słowacja), Susanne Matsché (Austria), Christine Matthias (Niemcy), Dot Melanin (Izrael), Felicia Mülbaier (Niemcy), Michalina Owczarek (Polska), Sham Patwardhan-Joshi (Indie), Veronika Pouzarová (Czechy), Alberto Dávila Quesada (Meksyk), Kateřina Řezáčová (Czechy), Mária Roskó (Węgry), Kacper Schiffers (Polska), Oliver Schwalm (Niemcy), Agnieszka Sendecka (Polska), Annie Sibert (Francja), Alżbèta Skalická (Czechy), Mariko Sumioka (Japonia), Magdalena Szadkowska (Polska), Tim Udvardi-Lakos (Niemcy), Miroslava Veselá (Czechy), Fang-Jin Yeh (Tajwan), Heike Walk (Niemcy), Arek Wolski (Polska).

Posiedzenie jury

Sylwetki jurorów:

Herman Hermsen – holenderski projektant biżuterii i pedagog, absolwent Akademii Sztuki i Wzornictwa w Arnhem, profesor na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie w Niemczech. Gościnny wykładowca na uczelniach w Europie, USA i Azji. Organizator specjalistycznych sympozjów, juror konkursów artystycznych. Laureat prestiżowych nagród i uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Andrzej Szadkowski – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Twórca Katedry Biżuterii  na Wydziale Ubioru ASP w Łodzi. Juror konkursów biżuterii – krajowych, międzynarodowych i zagranicznych. Promotor 11 doktoratów, autor 7 opinii w przewodach habilitacyjnych, 5 profesorskich i promotor około 130 dyplomów magisterskich, recenzent dyplomów licencjackich i magisterskich. W 2018 r. odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze GLORIA ARTIS”.

Sławomir Fijałkowski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Designu Eksperymentalnego). Absolwent łódzkiej ASP – Projektowanie Biżuterii, studia podyplomowe w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz. Uczestnik ponad 50 wystaw biżuterii oraz wzornictwa, jest także wieloletnim konsultantem  Legnickiego Festiwalu SREBRO i jurorem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, organizatorem wielu wystaw, autorem tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych, programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa.

Ann-Kathrin Hartel – niemiecka artystka–złotniczka, absolwentka Staatliche Zeichenakademie w Hanau oraz Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Od 2018 r. jest asystentką kuratorską Ruudta Petersa przy wystawie „21 Gramów”. Jej prace były prezentowane na kilku wystawach zbiorowych. W 2017 roku otrzymała Bawarską Nagrodę Państwową dla Młodych Projektantów.

Carolin Denter – niemiecka artystka, uzyskała złotnicze wykształcenie w Master School for Craftsmen (Mistrzowska Szkoła Rzemieślnicza) w Kaiserslautern w 2013 roku. W 2017 roku ukończyła University of Applied Science Trier, Campus Idar-Oberstein (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Trier, Kampus w Idar-Oberstein) z tytułem licencjata sztuk pięknych w dziedzinie kamieni szlachetnych i biżuterii. Pracuje w Klimt02.net, internetowej platformie komunikacji w dziedzinie współczesnej biżuterii. Pisze artykuły krytyczne i przeprowadza wywiady na temat współczesnej biżuterii. Jednocześnie stale tworzy własną biżuterię, która jest wystawiana w całej Europie.

Tabea Reulecke – niemiecka złotniczka,  absolwentka Uniwersytetu w Trewirze, Wydział w Idar-Oberstein (dyplom w zakresie obróbki kamieni szlachetnych i biżuterii). Prowadzi liczne warsztaty, m.in. w: Niemczech, Belgii, Estonii, Chinach, Tajlandii, Chile i Brazylii oraz wykłady na wielu uczelniach artystycznych. W 2015 r. założyła nadal działającą Międzynarodową Letnią Akademię w Idar-Oberstein. Naucza w Szkole Złotniczej i Zegarmistrzowskiej w Pforzheim, Niemcy. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka zbiorowych na całym świecie.

 

Plakat-LFS-2019

———————

 Termin nadsyłania prac konkursowych: 1 kwietnia 2019 r.   

(Prace muszą w tym terminie dotrzeć do Galerii – nie decyduje data stempla pocztowego.)

 

Jak zwykle Konkurs jest głównym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku świętuje swoje 40-lecie. Tegoroczny temat „Srebro” nawiązuje do genezy i historii Festiwalu.

 

Pretekst jest zawsze istotny.

Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania.

Proponując konkursowe hasła / tematy / uzasadnienia corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji – twórców, odbiorców, obserwatorów.

W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018).

W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 roku – przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.

SREBRO / Argentum

Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” – w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.

prof. Sławomir Fijałkowski

———————

 

Kartę zgłoszeniową znajdziecie tutaj: KARTA ZGŁOSZENIOWA
Regulamin Konkursu tutaj: REGULAMIN        

28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „SREBRO” jest konkursem otwartym – do udziału zapraszamy zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów oraz debiutantów ze wszystkich zakątków świata. Zgłaszane prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak ze względu na tegoroczne hasło konkursowe – sugerujemy użycie tytułowego srebra.

———————

 

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  1. Uczestnik Konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatora Konkursu swoich danych osobowych w celu organizacji konkursu i cyklu wystaw pokonkursowych poprzez podpisanie stosownej klauzuli na Karcie zgłoszenia. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla uczestnictwa w Konkursie.
  2. Administratorem danych osobowych jest Galeria Sztuki w Legnicy, z siedzibą przy Pl. Katedralnym 1, 59-220 Legnica, e-mail: silver@galeria.legnica.eu, galeria@galeria.legnica.eu. Administrator będzie przetwarzał dane osobowe uczestników Konkursu, zamieszczane w podpisanej przez uczestnika Karcie zgłoszenia, przy czym do wiadomości publicznej podane zostaną imiona i nazwiska oraz kraj pochodzenia uczestników Konkursu, których prace będą wystawiane na pokonkursowych wystawach. Podanie danych do wiadomości publicznej obejmuje ich publikację na stronach internetowych Organizatora silver.legnica.eu i galeria.legnica.eu oraz w jego mediach społecznościowych, w drukowanych katalogach i innych wydawnictwach związanych z Legnickim Festiwalem SREBRO i Galerią Sztuki w Legnicy, umieszczenie na wystawie przy pracy/-ach danego uczestnika oraz przesyłanie do mediów i innych powiązanych podmiotów w materiałach informacyjnych i reklamowych dot. Konkursu i Festiwalu.
  3. Celem przetwarzania danych uczestników jest: a) przeprowadzenie Konkursu (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt. f RODO); b) realizacja obowiązków wynikających z przepisów prawa, w szczególności przepisów podatkowych w przypadku laureatów Konkursu (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt. c RODO); c) ewentualne dochodzenie roszczeń lub obrona przed zgłoszonymi roszczeniami, w szczególności dotyczącymi naruszeń prawa autorskiego i ochrony wizerunku (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt f RODO).
  4. Dane osobowe uczestników będą udostępnione dostawcom usług, świadczącym je na rzecz Organizatora (np. operator pocztowy) oraz członkom Jury i Współorganizatorom. Dane osobowe uczestników nie będą profilowane.
  5. Dane osobowe uczestników będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów, o których mowa w pkt. 4. Uczestnikom Konkursu przysługuje prawo dostępu do swoich danych, prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania i prawo do wniesienia sprzeciwu. Uczestnicy Konkursu mają prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 ———————

 

OGŁASZAMY

28. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „SREBRO”

 

Przygotowania do Legnickiego Festiwalu SREBRO trwają.

Z największą przyjemnością zapraszamy do udziału w jego najważniejszym wydarzeniu – Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej, a także do Legnicy w dn. 17-18 maja 2019!

Termin nadsyłania prac konkursowych: 1 kwietnia 2019 r.  

(Prace muszą w tym terminie dotrzeć do Galerii – nie decyduje data stempla pocztowego.)

 

Kartę zgłoszeniową i Regulamin Konkursu już wkrótce znajdziecie tutaj jak i na stronie silver.legnica.eu i w swoich skrzynkach mailowych. Na zwycięzców jak zwykle czekają srebrne (i nie tylko) nagrody.

Przypomnijmy jeszcze, że 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „SREBRO” jest konkursem otwartym – do udziału zapraszamy zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów oraz debiutantów ze wszystkich zakątków świata. Zgłaszane prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik. Jednak ze względu na tegoroczny tytuł – podkreślający 40-letnią tradycję Festiwalu – sugerujemy użycie tytułowego srebra.

 

 

WE ANNOUNCE

The 28th International Jewellery Competition ‘SILVER’!

 

 Preparations for Legnica SILVER Festival are underway.

We are pleased to invite you to participate in its most important event – the International Jewellery Competition, as well as to come to Legnica on May 17-18, 2019! 

Deadline for submitting works: April 1st 2019.

(Works must reach the Gallery within this deadline – the date on the postmark is irrelevant.).

 

Also, take into account, please, that works sent from abroad may get stuck at the Customs which causes delays in their arrival at the Gallery. Let us just remind you that the 28th International Jewellery Competition “SILVER” is an open contest – professional artists as well as amateurs and debutants from all corners of the world are welcome. Submitted works are expected to be jewellery in a broad sense of the word, to represent a high level of artistry and execution, to contain an original, creative concept and a clear reference to the theme of the Competition. The organizers do not set any limits as to the materials and techniques applied. However, due to this year’s title – emphasizing the 40-year-old tradition of the Festival – we suggest the use of silver. The Entry Form and Competition’s Terms & Regulations will soon be available at silver.legnica.pl/en and in your mailboxes. As always, winners can expect (not only) silver awards. Welcome to the 28. International Jewellery Competition (this year more SILVER than ever)!